STRYWALD jeszcze bliżej gorzowian

STRYWALD jeszcze bliżej gorzowian

W piątek 23 stycznia 2015 roku na zaproszenie Fundacji Strywald Blisko Ciebie w gorzowskim teatrze im. Juliusza Osterwy odbyła się noworoczna gala z udziałem znakomitego grona lekarzy i przyjaciół fundacji. Była to doskonała okazja do podziękowania licznie przybyłym gościom za dotychczasową współpracę i przekazanie życzeń z okazji nowego 2015 roku, a także przedstawienia planów na bliższą i dalszą przyszłość Fundacji Strywald Blisko Ciebie. Galę poprowadziła gorzowska dziennikarka Dorota Bukowska.

Warto przy tej okazji nadmienić, że Fundacja Strywald Blisko Ciebie działa na terenie kraju od 2011 r. Jej założenia statutowe to przede wszystkim:

 • działania na rzecz ochrony zdrowia i profilaktyki,

 • promowanie zdrowego stylu życia,

 • wsparcie osób chorych i potrzebujących pomocy.

W celu urzeczywistniania powyższych założeń fundacja powołała w 2013 roku klaster farmaceutyczny Synergia, aby to co niemożliwe do osiągnięcia indywidualnie, stało się możliwe do osiągnięcia wspólnie. Doświadczenia zdobyte w tym zakresie już to potwierdziły. Klaster Synergia istnieje dzięki współpracy różnych podmiotów. Ma swoich partnerów strategicznych, do których należą m. in.:

 • Uniwersytet Jagielloński,

 • Uniwersytet Zielonogórski,

 • Szpital Wojewódzki w Gorzowie Wlkp.,

 • Szpital Międzyrzecki,

 • Hospicjum Świętego Kamila w Gorzowie Wlkp.,

 • Powiatowy Urząd Pracy,

 • i inne podmioty prowadzące usługi medyczne.

DSC_0099poKlaster Synergia to także kooperacja w ramach poczwórnego łańcucha, w skład którego wchodzi: nauka, biznes, edukacja, samorząd. Projektem kluczowym jest opieka farmaceutyczna. W tym zakresie magister farmacji Tomasz Dojwa przybliżył gościom ideę opieki farmaceutycznej, będącej podstawą aktywności klastra.

Tym, co wyróżnia grupę aptek Strywald i innych zaprzyjaźnionych z nią apteki, jest fakt, że tworzony w Gorzowie pierwszy, prawdziwy i faktycznie działający program Opieki Farmaceutycznej jest jednym z bardzo nielicznych w kraju, który ma ambicję prowadzenia realnej opieki farmaceutycznej. Tomasz Dojwa poinformował przy tym, że działalność aptek Strywald w Gorzowie zainteresowała Uniwersytet Jagielloński, który zapoznał się z materiałami i przedstawił swoim studentom na zajęciach z opieki farmaceutycznej tematykę automatyzacji aptek. Z kolei apteki Strywald dowiedziały się o programie FONIC, czyli jedynym oprogramowaniu Opieki Farmaceutycznej realizowanym obecnie w aptekach i postanowiły podjąć w tym zakresie współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim. – „Uniwesystet Jagieloński zlecił dla nas wykonanie szeregu specjalistycznych badań, które zrealizowaliśmy z dobrym wynikiem” – poinformował Tomasz Dojwa. – „Owocem tej współpracy był pomysł prezesa Waldemara Strychanina na stworzenia klastra Synergia, jako struktury umożliwiającej rozwój naszego programu Opieki Farmaceutycznej”.

W dalszej części gali podczas prezentacji celów fundacji Dorota Bukowska obwieściła zgromadzonym, że obecny rok z perspektywy przyszłych rodziców będzie w Gorzowie przełomowy. Wszystko dzięki programowi „Strywald Baby”, który startuje już w marcu. Szkoła Rodzenia Strywald Baby to nowe miejsce edukacji i aktywności dla przyszłych mam w Gorzowie, która wyróżniać się będzie na tle innych tego typu instytucji przede wszystkim:

 • innowacyjnymi i różnorodnymi zajęciami dla kobiet w ciąży, które dotychczas nie były w Gorzowie dostępne,

 • liczną, wysoko wyspecjalizowaną kadrą,

 • szeroką gamą oferowanych zajęć i form aktywności,

 • lokalem w wysokim standardzie i bogatym wyposażeniem.

DSC_0057poWięcej na ten temat goście gali dowiedzieli się od położnej i magister zdrowia publicznego Pauliny Nowak. Stwierdziła ona, że już wkrótce na przyszłe mamy czekać będzie bardzo nowoczesny obiekt, w którym znajdzie się Szkoła Rodzenia Strywald Baby. – „Osobiście czuję się zaszczycona, że zostało mi powierzone zadanie tworzenia i organizowania tejże szkoły. Będzie to miejsce, w którym każda kobieta z Gorzowa i okolic będzie mogła świadomie i aktywnie przeżyć okres ciąży. Nie będzie to zwykła szkoła rodzenia, stworzono coś znacznie więcej” – zapewniła Paulina Nowak. – „W naszej szkole kobiety, oprócz kompleksowego programu edukacji, będą mogły skorzystać z szerokiej oferty usług powszechnie dostępnych, skierowanych specjalnie do nich. Zajęcia te będą prowadzone przez zespół specjalistów. Oprócz wysoko wykwalifikowanych położnych, dostępni będą także między innymi: fizjoterapeuta, psycholog, instruktor jogi i inni specjaliści”. Paulina Nowak podkreśliła równocześnie: – „Chcę, aby przyszłe mamy poprzez zajęcia w naszej szkole stały się bardziej aktywne, ale przede wszystkim DSC_0072pomogły poczuć się pewnie w swoich nowych rolach, wykorzystując nabyte dzięki nam umiejętności. Przyszłe i obecne mamy odnajdą wsparcie, profesjonalną poradę oraz pakiet niezbędnej wiedzy i umiejętności, a usługi te będą świadczone na najwyższym poziomie”. Szkoła Rodzenia Strywald Baby świadczyć będzie te usługi już w marcu bieżącego roku w nowoczesnym obiekcie przy ul. Matejki 45 w Gorzowie.

Przy okazji noworocznej gali prezes zarządu Fundacji Strywald Blisko Ciebie Adam Pawluć oraz Prezes GWM Waldemar Strychanin przekazali na ręce Marka Lewandowskiego, dyrektora Hospicjum św. Kamila i Tadeusza Iżykowskiego, prezesa Stowarzyszenia Hospicjum św. Kamila, symboliczny czek na 10.000 zł. Jego równowartość jeszcze tego samego dnia została przelana na konto placówki. Jak wiadomo, hospicjum w dużej mierze utrzymywane jest z różnych zbiórek i darowizn, bez których nie mogłoby funkcjonować na dotychczasowym poziomie. Stąd ten gest ze strony fundacji oraz grupy aptek Strywald, które także w ten sposób chcą być bliżej gorzowian.

Noworoczną galę Fundacji Strywald Blisko Ciebie uświetnił musical „Amoroso” w wykonaniu gorzowskich aktorów, który przygotował i wyreżyserował znany aktor i reżyser Artur Barciś.

Redakcja

fot. Łukasz Trzosek

Leave a Reply