Pałac Biskupów odnowiony i poświęcony

Pałac Biskupów odnowiony i poświęcony

Z okazji rozpoczęcia pierwszego roku pracy Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty, 22 września odbyła się uroczysta inauguracja wraz z poświęceniem siedziby w odnowionym Pałacu Biskupów Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej, przy ul. 30 stycznia.

Remont i adaptacja Pałacu Biskupów  na cele działalności Instytutu im. bpa Wilhelma Pluty kosztowała około 6 milionów, z czego ponad 5 milionów stanowiły środki unijne z LRPO. Swoje dołożył także Gorzów z budżetu miasta. Starannie odrestaurowany pałac wygląda imponująco i robi wielkie wrażenie na, tych którzy już tam byli. Jest ogólnie dostępny, choć na określonych warunkach i nie w całości. Został wybudowany na przełomie XIX i XX wieku i składa się z dwóch połączonych willi stanowiących dawną własność braci Roberta i Maxa Bahrów – znanych landsberskich przemysłowców z końca XIX w.

Do 1993 roku był siedzibą biskupa Diecezji Gorzowskiej. Po zmianach w administracji kościelnej i powstaniu Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej siedzibę biskupa przeniesiono do Zielonej Góry. Od tego czasu był okazjonalnie wykorzystywany przez hierarchię kościelną na różne cele. Natomiast Instytut Biskupa Wilhelma Pluty został powołany 19 marca 2012 r. dekretem biskupa Stefana Regmunta a jego dyrektorem został ks. dr Grzegorz Cyran. Głównym zadaniem instytutu jest promocja kultury chrześcijańskiej, prowadzenie działalności naukowej, edukacyjnej i duszpasterskiej oraz kultywowanie pamięci o osobie i dokonaniach bp Pluty.

zet.

Leave a Reply