Jak zadbać o delikatny brzuszek niemowlęcia?

Jak zadbać o delikatny brzuszek niemowlęcia?

Niemowlę przychodzi na świat z niedojrzałym układem pokarmowym – jego brzuszek jest wyjątkowo wrażliwy i delikatny. W pierwszych latach życia maluch potrzebuje odpowiedniego żywienia, które będzie wspierało rozwój i pracę tego układu. W jaki sposób wspierać trawienie u dziecka, aby rozwój brzuszka przebiegał prawidłowo?

W pierwszych latach życia układ pokarmowy niemowlęcia wciąż dojrzewa i doskonali swoje umiejętności. Dopiero około 3. roku życia mikroflora jelitowa jest podobna do mikroflory typowej dla osoby dorosłej. Dlatego szczególne istotne jest wsparcie prawidłowego funkcjonowania delikatnego brzuszka poprzez dostarczanie niemowlęciu odpowiednich składników pokarmowych. Gdy maluszek rodzi się zdrowy i przychodzi na świat o czasie, jego układ pokarmowy nadal charakteryzuje zarówno częściowa niedojrzałość anatomiczna, jak również fizjologiczna, o czym świadczy m.in. brak mechanizmu zastawkowego w przełyku, brak odpowiedniego napięcia dolnego zwieracza przełyku czy słaba bariera jelitowa.

BEBIKO_PRO

Dodatkowo niewystarczająca ilość substancji antybakteryjnych w ślinie niemowlęcia, żołądek, który opróżnia się w wolniejszym tempie niż u osoby dorosłej czy niedojrzała mikroflora jelitowa sprawiają, że układ pokarmowy maluszka potrzebuje szczególnej dbałości i delikatnego traktowania, w tym dopasowanego sposobu żywienia. Prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego ma ogromny wpływ na zdrowie, dobre samopoczucie, a także na inne układy organizmu, np. układ nerwowy.

Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) najlepszym sposobem żywienia niemowlęcia przez pierwsze 6 miesięcy życia jest wyłącznie karmienie piersią, a następnie kontynuowanie karmienia piersią do 2. roku życia lub dłużej, przy jednoczesnym rozszerzaniu diety malucha. Gdy z różnych powodów mama nie karmi piersią, eksperci zalecają podawanie dziecku mleka modyfikowanego, dopasowanego do potrzeb niedojrzałego, delikatnego organizmu.

BEBIKO_PRO

Z myślą o dojrzewających małych brzuszkach powstało Bebiko PRO+ 2 — pierwsze w Polsce częściowo fermentowane mleko modyfikowane, którego receptura została opracowana w oparciu o najnowsze badania dotyczące potrzeb delikatnego układu pokarmowego niemowlęcia. Nowość zawiera przełomową formułę Nutriflor PRO+, która łączy w sobie błonnik GOS/FOS, ALA (omega 3), żelazo, wapń i witaminę D oraz LACTOFIDUS — unikalny proces fermentacji mlekowej. Inspiracją dla tego procesu było naturalne zjawisko fermentacji mlekowej stosowanej powszechnie w produkcji np. jogurtu.

Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt. Mleko matki zawiera wszystkie składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami.

Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

Leave a Reply